Објавено на:

Зеленски од Турција се врати со пет заробени команданти од Азовстал

t

Петмина украински воени команданти кои беа заробени од Русија пред нешто повеќе од една година украинскиот претседател Зеленски ги врати дома.

Војниците беа ослободени во септември 2022 година и однесени во Турција, каде што требаше да останат до крајот на војната, според договорот меѓу Русија и Турција.

Се работи за петте команданти на баталјонот Азов, кои за време на опсадата на градот ја бранеа железарницата Азовстал во Мариупол, која на крајот падна во рацете на Русија во мај 2022 година.

Враќањето на петте украински команданти од Турција е „директно кршење на размената на затвореници“ со посредство на Анкара минатата година, соопшти Русија.

„Враќањето на лидерот на Азов од Турција во Украина не е ништо друго туку директно прекршување на условите на постоечките договори“, изјави за РИА Новости портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски му пријде на Орбан очи во…

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот…

Зеленски ќе се сретне со Бајден

Двајцата лидери ќе разговараат за заеднички воени…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Илон Маск го прозва Бајден поради американски…

Тоа е „сериозен проблем“ доколку Гонзало Лира…

Турција: „Сериозни последици“ доколку Израел се обиде…

Турските разузнавачи ги предупредија Израелците дека ќе…