Објавено на:

Зеленски побарал од Европската комисија 7 милијарди долари месечна помош

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ѝ кажал на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен дека на Киев му требаат 7 милијарди долари месечно итна финансиска помош за покривање на социјалните плаќања и платите, објави Блумберг.

Зеленски го поднесе ова барање за време на посетата на Фон дер Лејен на Киев минатата недела. Тој зборуваше за проблемите со кои се соочува Украина во обидите за извоз на жито. Според извори, Фон дер Лајен рече дека ЕУ ќе спроведе забрзани процедури за преминување на границата за да му помогне на Киев со ова прашање.


Претходно, Советот на ЕУ се согласи да обезбеди дополнителни 500 милиони евра воена помош за Украина, со што вкупниот износ на воената помош на ЕУ за Киев ќе достигне 1,5 милијарди евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…