Објавено на:

Зеленски побара светот да ѝ донира оружје на Украина: Ова е списокот на потребни оружја

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика светот да ѝ донира големо количество воено оружје на Украина и објави список со истото.

Володимир Зеленски сними видео порака на англиски јазик во која го повикува светот да ѝ подари оружје на Украина. Тој изјави дека руската армија ја менува својата стратегија и сака да изврши уште поголем притисок врз Харков и целиот Донбас, вклучително и Мариупол, и дека не планира да застане во Украина.


„Апелирам до граѓаните на светот со барање да помогнат да им се пренесат на вашите влади, претседателските администрации, лидерите на вашите земји вистинските потреби на Украина, кои ќе помогнат да се запре војната.

Списокот на потребното оружје вклучува тешка артилерија, тешки оклопни возила, системи за противвоздушна одбрана и авијација, ова е списокот:

Артилериски топови (калибар 155 мм) и муниција;
Артилериски гранати (калибар 152 мм) – колку што е можно повеќе;
Повеќе ракетни системи: „Град“, „Ураган“ или американски М142 ХИМАРС;
Оклопни транспортери (оклопен транспортер, борбено возило на пешадија и сл.);
тенкови Т-72;
Системи за противвоздушна одбрана (S-300, BUK или слични современи западни системи за воздушна одбрана);
Воени авиони

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

Американските сенатори со договор за усвојување построг…

Група американски сенатори од двете партии постигнаа договор за…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…