Објавено на:

Зеленски: Половина милион Украинци илегално однесени во Русија

t

Половина милион Украинци се илегално однесени во Русија или на други места против нивна волја, изјави денеска украинскиот претседател Владимир Зеленски.

Зборувајќи за грчката државна телевизија ЕРТ, Зеленски истакна дека преостанатите цивили во фабриката Азовстал во градот Мариупол се плашат да се качат во автобуси, бидејќи веруваат дека ќе бидат однесени во Русија, пренесува АП.

Обединетите нации почнаа да ги евакуираат цивилите од фабриката, а Зеленски вели дека генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, го уверил дека евакуираните ќе бидат префрлени во област контролирана од украинската влада.

„Сакаме да веруваме во ова“, изјавил украинскиот претседател, пренесува американската агенција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…