Објавено на:

Зеленски постави ултиматум: Нема да има преговори ако загинат војниците во Мариупол

t

Зеленски: Ако војниците загинат во Мариупол, нема да има повеќе преговори

Киев е подготвен да се повлече од преговорите со Москва, доколку војниците кои се наоѓаат во Мариупол бидат убиени, изјави претседателот на Украина Владимир Зеленски, обраќајќи се до Британскиот кралски институт за меѓународни односи (Чатам Хаус) преку видео врска.

„Ако Русите убијат луѓе кои можат да бидат разменети или едноставно ослободени, ранети, војници и цивили, ако ги убијат, мислам дека не можеме да водиме никакви дипломатски преговори после тоа“, рече украинскиот лидер.

Тој додаде дека во преговорите гледа можност за запирање на непријателствата и начин за враќање на украинските територии. Зеленски посочи дека Украина сака да постигне повлекување на руските сили во ситуацијата од 23 февруари, односно преку дипломатија. пред почетокот на специјалната воена операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Му текнало да се прошета: Од Кремљ…

Рускиот претседател Владимир Путин во последен момент…

Семејство од Мариупол го пречека Путин со…

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на…

(Видео) Какво апсење? Путин го посети и…

Путин го посети и Мариупол, пренесуваат руските…

Прорускиот градоначалник на Мариупол преживеал обид за…

Лидерот на проруската и сепаратистичка администрација во…

Мариупол оживува: Многу жители се вратија дома,…

Мариупол оживува: Многу граѓани се вратија дома,…