Објавено на:

Зеленски потпиша: Доживотен затвор за предавниците!

t

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, денеска го потпиша Законот за заострување на казнените мерки во земјата, според што во иднина за предавство е предвидена казна од 15 години до дури и доживотен затвор.

Според веб-страницата на Врховната Рада, изгласана е измената на Законот за враќање на огненото оружје и муниција на цивилите за земјата да се заштити во време на војната, а се пропишува дека цивилите не се одговорни за употреба на огнено оружје против лица кои вршат вооружени агресија врз Украина.


Покрај тоа, граѓаните на Украина имаат можност да учествуваат во одбивањето и одвраќањето на вооружена агресија од страна на Руската Федерација и/или други земји, користејќи сопствено наградно или спортско оружје (пиштоли, револвери, пушки, пушки со мазна цевка), ловечки пушки….

Законот ги заострува казните за отуѓување туѓ имот на бојното поле или користење на трагични околности, борба за сопствена корист со ограбување луѓе, вклучувајќи и убиени или ранети. Поточно, за кражба, разбојништво, изнуда или проневера на имот во вонредна состојба се заканува затворска казна од пет до 15 години во зависност од тежината на делото. Исто така, за разбојништво на боиште едно лице ќе се казни со затвор од пет до 10 години затвор.

-Добиваме различни сигнали дека некои политичари повторно бараат врски со Русија. А некои други работат на раскол, спротивно на единството, рече Зеленски. Тој додаде дека „веќе добиваме многу сигнали дека некои во Украина одлучиле дека повеќе не можат да се борат. Заедно со сите. И тие се обидуваат некако одделно, за нешто свое, за некаква своја корист“.  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полицијата на нозе: Затвореник требало да биде…

Во близина на затворот Спуж во Црна…

Неселективна правда: Шефот на Голдман се соочува…

Поранешниот шеф на инвестициското банкарство на Голдман…

Зеленски може да заврши во затвор ако…

Пратеникот на Државната дума Дмитриј Новиков изјави…

Притвореник се задушил откако ја запалил ќелијата…

Несекојдневен инцидент се случил во притворското одделение…