Објавено на:

Зеленски потпиша: Се забрануваат проруските партии во Украина

t

Володимир Зеленски потпиша закон со кој се забрануваат „проруските партии“ во Украина, пишува Strana.ua.


„Документот предвидува дека случаите за забрана на партии кои се „антиукраински по природа“ и чии активности се насочени кон поткопување на суверенитетот или територијалниот интегритет на Украина ќе се сметаат за итни во скратена временска рамка“, се вели во публикацијата во каналот на Телеграм.


Претходно Врховната рада на Украина усвои закон со кој се забрануваат активностите на „проруските партии“.

Зеленски претходно изјави дека Советот за национална безбедност и одбрана на Украина запрел каква било активност на голем број политички партии за време на воената состојба во земјата, меѓу кои и Опозициската платформа – за живот, партијата Шариј, Наши, опозицискиот блок, левата опозиција, „Сојуз на Леви сили“, „Держава“, Прогресивна социјалистичка партија на Украина, Социјалистичка партија на Украина, „Социјалисти“ и „Блок Владимир Салдо“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина ќе добие 1,2 милијарди долари кредит…

Последниот заем го носи вкупниот износ во…

Унгарија не поддржува почеток на преговори за…

Унгарија нема да го поддржи предлогот на…

Зeленски: Украина можеби никогаш нема да влезе…

Членовите на алијансата предводена од САД во…

Кулеба: Украина ќе продолжи во битката против…

Украина ќе продолжи во битката против руската…

Нема НАТО за Украина, туку само патоказ

Блокот предводен од САД вети „интероперабилност“ -…