Објавено на:

Зеленски потпиша: Се забрануваат проруските партии во Украина

t

Володимир Зеленски потпиша закон со кој се забрануваат „проруските партии“ во Украина, пишува Strana.ua.


„Документот предвидува дека случаите за забрана на партии кои се „антиукраински по природа“ и чии активности се насочени кон поткопување на суверенитетот или територијалниот интегритет на Украина ќе се сметаат за итни во скратена временска рамка“, се вели во публикацијата во каналот на Телеграм.Претходно Врховната рада на Украина усвои закон со кој се забрануваат активностите на „проруските партии“.

Зеленски претходно изјави дека Советот за национална безбедност и одбрана на Украина запрел каква било активност на голем број политички партии за време на воената состојба во земјата, меѓу кои и Опозициската платформа – за живот, партијата Шариј, Наши, опозицискиот блок, левата опозиција, „Сојуз на Леви сили“, „Держава“, Прогресивна социјалистичка партија на Украина, Социјалистичка партија на Украина, „Социјалисти“ и „Блок Владимир Салдо“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

Претседателот на кримскиот парламент: Ослободените украински територии…

Претседателот на кримскиот парламент Владимир Константинов ги…

(Видео) Командата не’ предаде, нема муниција, нема…

Потресно видео се појави на You Tube…

Лукашенко: Веќе се формирани единици од илјадници…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Соборивме три…

Руската армија во текот на ноќта собори…