Објавено на:

Зеленски потпиша: Се забрануваат проруските партии во Украина

t

Володимир Зеленски потпиша закон со кој се забрануваат „проруските партии“ во Украина, пишува Strana.ua.


„Документот предвидува дека случаите за забрана на партии кои се „антиукраински по природа“ и чии активности се насочени кон поткопување на суверенитетот или територијалниот интегритет на Украина ќе се сметаат за итни во скратена временска рамка“, се вели во публикацијата во каналот на Телеграм.Претходно Врховната рада на Украина усвои закон со кој се забрануваат активностите на „проруските партии“.

Зеленски претходно изјави дека Советот за национална безбедност и одбрана на Украина запрел каква било активност на голем број политички партии за време на воената состојба во земјата, меѓу кои и Опозициската платформа – за живот, партијата Шариј, Наши, опозицискиот блок, левата опозиција, „Сојуз на Леви сили“, „Держава“, Прогресивна социјалистичка партија на Украина, Социјалистичка партија на Украина, „Социјалисти“ и „Блок Владимир Салдо“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Германија ќе праќа уште хаубици во Украина

Германската влада планира да ги зајакне артилериските…

Американските дронови нема долго да издржат во…

Додека Вашингтон праќа беспилотни летала „Греј орел“…

Украина обвини пратеник дека работи за Русија

Главната домашна безбедносна агенција на Украина во…

(Видео) Русите вријат – Нашиот татко Бандера!…

„Нашиот татко - Бандера. На социјалните мрежи…