Објавено на:

Зеленски: Русија го отфрли предлогот за прекин на огнот за Велигден

t

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека Русија го отфрлила предлогот за прекин на огнот за време на велигденските празници, но додаде дека тој сè уште има надеж за мир. ‘

Тој исто така ја обвини Русија дека планира да фалсификува референдум за независност во окупираните јужни региони Херсон и Запорожје.

Зеленски ги повика жителите на тие области под руска окупација да не им даваат на руските сили какви било лични информации, како што се броевите на пасошите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Никогаш не заборавајте“: Србите во Виена одбележаа…

Србите во Виена вечерва одржаа митинг по…

СО ВОЗИЛО ВЛЕТАЛ НА ПАРКИНГ И ГАЗЕЛ…

Најмалку 6 лица се повредени и повеќе…

„Време е да докажам дека заслужувам да…

Дефанзивецот на турскиот прволигаш Демирспор, Јован Манев,…

Се јави Макрон: Договорот Србија-Косово е важен…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Притвор за осомничен за кражби на мобилни…

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против…