Објавено на:

Зеленски: Русија е побројна во Сведонецк, но Украина може да возврати

t

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, денеска изјави дека руските сили имаат бројна предност во битката за источниот град Сведонецк, но дека украинските сили ги имаат сите шанси да возвратат.

Зеленски на брифингот во Киев им рече на новинарите дека ситуацијата за Украина ќе стане многу тешка доколку Русија влезе во источниот регион Донбас, пренесе „Ројтерс“.

Претседателот на Украина денеска изјави дека руските сили имаат бројчана предност во битката за источниот град Севедонецк, но дека украинските сили ги имаат сите шанси да возвратат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Низа свечености по повод 30-годишнината од формирањето…

На свечен настан во касарната „Илинден“ по…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Украинците уништија едно од седиштата на Вагнер

Шефот на украинската воена управа во Луганск,…

Ѓоргиев: Периодот на 19 и 20 век…

Доколу нема договор, Комисијата по секоја цена…

Српски виролози: Европрајд е потенцијална епидемиолошка бомба…

Предупредување од српски виролози: Европрајд е потенцијална…