Објавено на:

Зеленски: Русија е побројна во Сведонецк, но Украина може да возврати

t

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, денеска изјави дека руските сили имаат бројна предност во битката за источниот град Сведонецк, но дека украинските сили ги имаат сите шанси да возвратат.

Зеленски на брифингот во Киев им рече на новинарите дека ситуацијата за Украина ќе стане многу тешка доколку Русија влезе во источниот регион Донбас, пренесе „Ројтерс“.

Претседателот на Украина денеска изјави дека руските сили имаат бројчана предност во битката за источниот град Севедонецк, но дека украинските сили ги имаат сите шанси да возвратат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: Горд сум што го зачувавме мирот!

Горд сум што успеавме да го зачуваме…

НАТО членките го потрошија своето оружје во…

Две третини од земјите на НАТО го…

Спасовски: Државата и граѓаните се безбедни со…

Со #СДСМ, граѓаните и државата се на…

Кадиров: Целта на специјалната операција е целосно…

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, на апликацијата…

Каде исчезнаа 170.000 Македонци од Пиринска Македонија?

Бугарската ирационална и антимакедонска политика повторно исплива…