Објавено на:

Зеленски: Русија е побројна во Сведонецк, но Украина може да возврати

t

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, денеска изјави дека руските сили имаат бројна предност во битката за источниот град Сведонецк, но дека украинските сили ги имаат сите шанси да возвратат.

Зеленски на брифингот во Киев им рече на новинарите дека ситуацијата за Украина ќе стане многу тешка доколку Русија влезе во источниот регион Донбас, пренесе „Ројтерс“.

Претседателот на Украина денеска изјави дека руските сили имаат бројчана предност во битката за источниот град Севедонецк, но дека украинските сили ги имаат сите шанси да возвратат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ограничен е влезот на возила во регионот…

Според официјалната мрежа на локалната власт на…

Ковачевски најави забрана за набавка на морски…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на вонредната прес…

Јакимовски за референдумската иницијатива на Левица: Доста…

Лидерот на ГОРМ, Стевчо Јакимовски смета дека…

Ковачевски најави субвенции на сметките за струја

Темата на вечерашната вонредна прес-конференција е енергетската…