Објавено на:

Зеленски: Русија е побројна во Сведонецк, но Украина може да возврати

t

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, денеска изјави дека руските сили имаат бројна предност во битката за источниот град Сведонецк, но дека украинските сили ги имаат сите шанси да возвратат.

Зеленски на брифингот во Киев им рече на новинарите дека ситуацијата за Украина ќе стане многу тешка доколку Русија влезе во источниот регион Донбас, пренесе „Ројтерс“.

Претседателот на Украина денеска изјави дека руските сили имаат бројчана предност во битката за источниот град Севедонецк, но дека украинските сили ги имаат сите шанси да возвратат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Oд утре леб и за 32 денари,…

Дел од пекарниците најавуваат дека од утре,…

Облачно со дожд, на планините снег –…

Времето денеска ќе биде облачно со повремени…

Му ги кинеле гаќите, тетратките и учебниците…

Ученик во деветто одделение во основното училиште…

Настава на македонски јазик, враќање на македонските…

Центарот за македонски јазик во Грција денеска…

Маричиќ: ЕУ работи на забрзана интеграција на…

Ниту една слабост нема да остане незабележана…