Објавено на:

Зеленски: Руски проектили погодија трговски центар во Кременчук

t

Руски ракетен напад во понеделникот погоди преполн трговски центар во украинскиот град Кременчук, изјави претседателот Володимир Зеленски.

Тој рече дека повеќе од 1.000 луѓе биле во трговскиот центар за време на нападот. Тој не даде детали за жртвите, но рече: „Невозможно е ни да се замисли бројот на жртвите“.

„Бескорисно е да се надеваме на пристојност и хуманост од Русија“, напиша Зеленски на Телеграм.

Руски ракетен напад во понеделникот погоди преполн трговски центар во централниот украински град Кременчук, изјави претседателот Володимир Зеленски.

Тој рече дека повеќе од 1.000 луѓе биле во трговскиот центар за време на нападот. Тој не даде детали за жртвите, но рече: „Невозможно е ни да се замисли бројот на жртвите“.

Бескорисно е да се надеваме на пристојност и хуманост од Русија“, напиша Зеленски на Телеграм.

Оглас · Скролувајте за да продолжите
Градоначалникот на градот Виталиј Мелецки изјави дека штрајкот предизвикал смртни случаи и повредени, но не даде бројки.

Кременчук, индустриски град со 217.000 жители пред руската инвазија на Украина на 24 февруари, е местото на најголемата рафинерија за нафта во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…