Објавено на:

Зеленски се жали: Блокирани се околу 25 милиони тони жито

t

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски изјави во понеделникот дека до 25 милиони тони жито се блокирани во неговата земја и повика на безбеден коридор за нивна испорака за да се спречи недостигот на храна во некои делови од светот.

Во обраќањето до печатот, Зеленски рече дека преговорите за извоз на жито се во тек со Обединетите нации, како и со балтичките земји и Полска, но дека оваа втора рута не е опција бидејќи Украина не може да извезува големи пратки жито со железница и испорака преку Рускиот сојузник Белорусија не е опција.

Тој рече дека Украина може да извезува десет милиони тони жито секој месец преку пристаништето Одеса, но тоа не е доволно.

„Ако сега имаме 22 до 25 милиони тони блокирани таму, наесен би можеле да имаме 75 милиони тони. Што ќе правиме? Значи, не можеме без пристаништата“, рече Зеленски.

Тој додаде дека сè уште нема план за завршување на војната со Русија и дека мировните преговори со Москва се во застој, додавајќи дека „сите сакаат да не турнат што подалеку до заклучок кој е апсолутно бескорисен за нас“.

Истакнувајќи дека повеќе од 2.500 украински војници биле земени од Азовстал и заробени во Русија, тој рече дека тие работат на враќање на сите украински воени заробеници дома.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…