Објавено на:

Зеленски се навреди: Лидер на водечка земја од ЕУ побарал докази дека масакрот во Буча не е исцениран

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски откри дека лидерот на една земја-членка на ЕУ ја доведе во прашање верзијата на Киев за настаните околу убиствата во Буча, барајќи доказ дека злосторствата не биле исценирани.

Зборувајќи за германскиот весник „Билд“ во петокот, Зеленски опиша како водечки политичар на ЕУ побарал од него докази што докажуваат дека масакрот во Буча не бил исцениран. Забелешката дојде откако новинарот на Билд праша што е најлошото нешто што го слушнал во последните денови. Кога интервјуерот дополнително истражувал, прашувајќи дали тоа е шеф на држава на земја на ЕУ, Зеленски одговори потврдно, иако тој одби да го именува официјалниот претставник.

Украина тврди дека руските војници извршиле злосторства врз цивили во градот Буча северозападно од Киев, пред да се повлечат минатата недела. Русија ги отфрли обвинувањата и тврди дека Киев манипулирал со докази во, како што ја нарекува, „провокација“.

Коментирајќи ја поддршката на Берлин за Киев, украинскиот претседател изрази жалење за очигледниот недостаток на ентузијазам на Германија за построги санкции против Русија.

„Некои земји, а меѓу нив е и Германија, се против ембаргото за нафта и гас“, рече Зеленски, додавајќи, сепак, дека е задоволен што петтата рунда санкции на ЕУ „содржи ембарго за јаглен и дрво“. Тој, исто така, го обвини Берлин дека е претерано внимателен во поддршката за Киев, одбивајќи извесно време да и обезбеди оружје на земјата и нагласи дека Украина нема да стане членка на НАТО. Но, според Зеленски, „реториката на Германија се промени“ со текот на времето, и покрај тоа што земјата е „конзервативна и студена“.


Запрашан дали е подготвен да седне со рускиот претседател Владимир Путин и да разговара, рече Зеленски, „денес Украина нема друг излез освен да седне на преговарачка маса“. Тој додаде дека „никој друг во Русија нема моќ да ја запре оваа војна“, бидејќи Путин е единствениот кој „одлучува кога ќе заврши оваа војна“.

Рускиот и украинскиот преговарачки тим веќе со недели се водат разговори и на состаноци лице в лице и на виртуелни средби. Додека двете нации очигледно се приближија до договор за одредени теми, како што е идниот неутрален статус на Украина, тие сè уште не можат да најдат заеднички јазик за другите. Минатата недела, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека Путин е подготвен да се сретне со својот украински колега, но само откако преговарачите ќе го финализираат документот.

Москва ја нападна соседната држава кон крајот на февруари, по неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск потпишани во 2014 година и евентуалното признавање на републиките Донбас во Доњецк и Луганск од страна на Русија. Протоколот од Минск со посредство на Германија и Франција беше дизајниран да го регулира статусот на регионите во рамките на украинската држава.

Оттогаш Русија побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Унгарија го блокираше барањето на земјите-членки на…

Унгарија го блокираше заедничкото барање на земјите-членки…

Свесни сме дека направивме многу отстапки, но…

Вицепремиерот за европски интеграции, Бојан Маричиќ, вечерва…

Вучиќ не верува дека Србија ќе стане…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не…