Објавено на:

Зеленски се обрати во живо во францускиот парламент: Потребни ни се тенкови

t

Зеленски штотуку зборуваше во живо во францускиот парламент.

За прв пат во својата историја, Собранието го пречека претседателот на земја во војна: Володимир Зеленски зборуваше во живо во Собранието оваа среда во 15 часот, по долгиот аплауз на пратениците и сенаторите.

Украинскиот претседател најпрво ги натера француските пратеници и сенатори да одржат едноминутно молчење во спомен на украинските жртви, а потоа ги обвини француските компании кои сè уште се основани во Русија (Рено, Ошан, Лерој Мерлин) дека се „спонзори на воената машина на Русија“. , и ги повика да го напуштат рускиот пазар.

Конечно, Зеленски побара поголема помош од Франција. „Ни треба повеќе поддршка. Оружје, тенкови, борбени авиони…“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција испрати нов контингент на воена помош…

Франција испрати нов контингент на воена помош…

Случајност или не? Нападот во Турција се…

Денешниот терористички напад со бомба во центарот…

Макрон дециден: Франција мора да биде независна…

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави вчера дека…

Француски европратеник: Ако Србија воведе санкции за…

Пратеникот на Европскиот парламент од Франција, Тиери…

Британија, Франција и САД: Ги отфрламе грубо…

Шефовите на британската и француската дипломатија Џејмс…