Објавено на:

Зеленски се пишмани: Не ја треснав вратата за преговори со Русија

t

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, изјави дека не ја „треснал” вратата за потенцијалните мировни преговори со Руската Федерација.

-Не ја треснав вратата. Реков дека ќе бидеме подготвени да разговараме со Русија – но со друга Русија. Онаа која е навистина подготвена за мир. Онаа која е подготвена да признае дека тие се окупатори… Но само доколку вратат се. Земја, права, слобода, пари. И што е најважно, правда, рече Зеленски во интервју за Си-ен-ен, што беше објавено вчера.

Зеленски додава дека засега освен ултиматум, ништо друго не слушнал од актуелниот претседател на Руската Федерација Владимир Путин.

-И досега не сум слушнал дека се подготвени да ги прифатат нашите, украински услови – ниту од Путин, ниту од кој било друг руски функционер, рече Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски го покани Илон Маск да ја…

Американскиот бизнисмен и сопственик на Твитер, Илон…

Загриженост во НАТО: Ѕверот сака да ја…

НАТО вети дека ќе им помогне на…

САД се пишманија: Нема да ја прогласат…

САД нема да ја прогласат Русија како…

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…