Објавено на:

Зеленски се пожали: Испраќајте ни оружје со голем дострел, друго имаме доволно!

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика да се испрати повеќе оружје со голем дострел за да може да им се спротивстави на руските сили.

„Имаме доволно друго оружје. Но, немаме доволно од она што навистина може да погоди далечни руски цели, што ни треба за да одговориме на руската воена опрема“, им рече Зеленски на новинарите, а пренесува Би-би-си.

Претходно овој месец, Обединетото Кралство потврди дека испраќа ракети со голем дострел во Украина за прв пат од почетокот на руската инвазија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија…

АИ: Жал ни е, но стоиме на…

Организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“ (Amnesty…

Курти вели: Блокадата на патиштата на северот…

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за…

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличковски

Еден од великаните на македонската архитектура Петар…

Русија ги намалува можностите за инвеститорите од…

Руската централна банка денеска објави серија мерки…