Објавено на:

Зеленски си замина со речиси празни раце додека расположението на запад се менува

t

Според сите процени Зеленски ја помина посетата во Вашингтон без да добие ништо ново. Бајден објави нов пакет воена помош од 325 милиони долари која веќе беше испалнирана претходно. Надежта за ракети со долг дострел потона. Како што се објави, Конгресот не успеа да се договори за нови финансии за Киев, поради голем број на републиканци кои се противеа на предлогот на Бајден да се дадат нови 24 милијарди долари на Украина.

Пакет помошта која на најави Бајден е само воена помош во форма на повеќе артилериска муниција, касетни бомби, против тенковски оружја и првите тенкови Абрамс кои
ќе ѝ бидат доставени на Укрина, изјави Бајден.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски му пријде на Орбан очи во…

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот…

Зеленски ќе се сретне со Бајден

Двајцата лидери ќе разговараат за заеднички воени…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Таткото на американскиот новинар затворен во Украина…

Гонзало Лира Сениор тврди дека Вашингтон бил…

Илон Маск го прозва Бајден поради американски…

Тоа е „сериозен проблем“ доколку Гонзало Лира…