Објавено на:

Зеленски соопшти страшна вест: Русија е на пат да освои уште еден стратешки објект

t

Руските сили досега окупираа две украински нуклеарни централи и напредуваат кон третата, изјавил украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на разговорите со американските сенатори.

Зеленски истакнал дека во моментов е загрозен третиот објект, јужноукраинската нуклеарна централа, која се наоѓа на 120 километри северно од Миколајив, еден од ретките градови што Русите ги опколиле во текот на денот, пренесува АП.


Електраните под руска контрола се Запорожје во градот Енергодар, најголемата нуклеарна централа во Европа, а другата е Чернобил, која не е активна, додека претходно руското гранатирање предизвика пожар во Запорожје, кој беше изгаснат без ширење на радијацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…