Објавено на:

Зеленски со ново барање: ОН да одговори на руските напади на цивилната инфраструктура

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика Советот за безбедност на ОН да дејствува против Русија поради воздушните напади врз цивилната инфраструктура, кои повторно предизвикаа масовни прекини на струја ширум Украина и соседна Молдавија.

Русија изврши ракетни напади ширум Украина во средата, при што загинаа 10 лица и принудно беа затворени нуклеарни централи и прекинато беше снабдувањето со вода и електрична енергија на многу места, наведоа украинските власти.

„За само еден ден бевме погодени од 70 проектили. Тоа е руската формула на теророт. Сето тоа е насочено против нашата енергетска инфраструктура“, рече Зеленски во синоќешното обраќање преку видео врска на состанокот на Советот за безбедност на ОН

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Орбан сепак не ја блокирал помошта за…

Унгарските медиуми денес ги негираа шпекулациите дека…

САД: Не ја охрабруваме Украина да напаѓа…

Соединетите Држави не ја опремуваат ниту ја…

Заради прекин во снабдувањето со струја Украина…

Украинското Министерство за здравство соопшти дека побарало…

Нови крвави пакети во две украински амбасади…

Украинските амбасади во Данска и Романија добија…

Блинкен: Целта на помошта од САД е…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, говорејќи за…