Објавено на:

Зеленски со ново барање: ОН да одговори на руските напади на цивилната инфраструктура

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика Советот за безбедност на ОН да дејствува против Русија поради воздушните напади врз цивилната инфраструктура, кои повторно предизвикаа масовни прекини на струја ширум Украина и соседна Молдавија.

Русија изврши ракетни напади ширум Украина во средата, при што загинаа 10 лица и принудно беа затворени нуклеарни централи и прекинато беше снабдувањето со вода и електрична енергија на многу места, наведоа украинските власти.

„За само еден ден бевме погодени од 70 проектили. Тоа е руската формула на теророт. Сето тоа е насочено против нашата енергетска инфраструктура“, рече Зеленски во синоќешното обраќање преку видео врска на состанокот на Советот за безбедност на ОН

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шојгу им нареди на руските војници во…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Разрешен министерот за одбрана на Украина

Алексеј Резников повеќе не е министер за…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…