Објавено на:

Зеленски со обвинувачка покана до Меркел и Саркози: Дојдете во Буча да видите до што доведе политиката на отстапки

t

Украинскиот претседател Зеленски ги покани поранешните германски и француски лидери Ангела Меркел и Никола Саркози да дојдат во градот Буча во регионот на Киев по видеото, кое руското Министерство за одбрана веќе го опиша како инсценација и провокација.
„Ги поканувам г-ѓа Меркел и г-дин Саркози да го посетат Буча и да видат до што доведе политиката на отстапки кон Русија“, рече Зеленски.

Претходно, украинските власти и медиумите објавија видео од Буча на кое се гледаат тела како лежат на патот и масовни гробници.


Тој рече дека сите обвинувања против Русија во врска со специјалната операција во Украина ќе бидат разгледани на состанокот на Советот за безбедност на ОН во вторник и има намера да ги информира сите партнери на Киев. Зеленски рече дека сака да создаде посебен механизам за судството, во кој ќе бидат вклучени украински и странски експерти.

Висок руски воен функционер за РИА Новости изјави дека „Западот сака да го претвори Буча во нова Сребреница“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Ситуацијата во Донбас e навистина многу…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја оквалификува ситуацијата…

Зеленски: На истокот дневно гинат по 100…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека во…

Путин до Зеленски: Ако продолжите вака Украина…

Путин ја нарече тешка одлуката за специјална…

Зеленски: Сигурен сум дека наскоро ќе можам…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео…

(Видео) Зеленски се обрати на митинзите за…

Митинзи против руската агресија се одржаа во…