Објавено на:

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве што му порачаа водачите на големите сили „зад затворена врата“

t

Економските штети што овие европски земји ги претрпеа како последица на кризата се зголемуваат и потешко се надоместуваат.

За време на посетата на Украина, лидерите на Германија, Франција и Италија „зад затворени врати“ веројатно го повикале претседателот Володимир Зеленски да седне на преговарачка маса со Русија, пишува германскиот весник „Велт“.

Според весникот, додека биле во Киев, Олаф Шолц, Емануел Макрон и Марио Драги се залагале да ѝ се даде на Украина статус на кандидат за членство во Европската унија. „За возврат, шефовите на држави и влади“ зад затворени врати „најверојатно го убедиле Зеленски да седне на преговарачка маса со рускиот претседател Владимир Путин“, тврди весникот.

Економските штети што овие европски земји ги претрпеа како последица на кризата се зголемуваат и потешко се надоместуваат.

– Економскиот раст е забавен, инфлацијата достигна рекордно ниво – потсетува Велт.

Покрај тоа, западноевропските лидери дојдоа во Киев со свои лични планови, според изданието. Така, Макрон, кој стана „прагматичар“ во последните недели, кога, со оглед на економските последици од кризата, повеќе беше загрижен за нејзиниот крај отколку за интегритетот на Украина, сакаше да ја „разјасни својата позиција“.

Шефот на рускиот Совет за безбедност, Николај Патрушев, претходно изјави дека деструктивните дејствија на САД, Велика Британија и другите земји од НАТО со снабдување на Киев со оружје и поттикнување на нацистичките чувства доведоа до прекин на руско-украинскиот дијалог. Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков, пак, истакна дека Киев и неговите „западни куратори“ ја сносат целата одговорност за прекинот на мировните преговори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

(Видео) Нова револуција: Французите ја запалија зградата…

Стотици илјади Французи протестираа денеска против пензиските…

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

ФРАНЦИЈА ПАРАЛИЗИРАНА: Народот се обедини и блокираше…

Демонстрантите лути на францускиот претседател Емануел Макрон…