Објавено на:

Зеленски тропна по маса: Ќе си ги вратиме и Крим и Доњецк!

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вети дека ќе ја „ослободи“ територијата на Крим и независните републики Доњецк (ДНР) и Луганск (ЛНР).

„Ќе дојдеме во сите наши градови, во сите наши села, кои сè уште немаат наше знаме“, рече Зеленски во синоќешното видео обраќање, тврдејќи дека неговата војска ќе ги победи руските сили во источна Украина и ќе ги преземе градовите Мариупол, Херсон и Мелитопол од руски и сила на ДНР и ЛНР.

„И ги молам сите што имаат таква можност да комуницираат со луѓето на окупираниот југ… да кажат дека ќе има ослободувања“, продолжи тој.

„Кажи им го тоа на Горловка, Доњецк, Луганск. Кажете им дека украинската армија сигурно ќе дојде“.

„Секако дека ќе го ослободиме и нашиот Крим. „Нека се сеќава секој руски функционер кој окупираше скапоцена земја на Крим – ова не е земја во која ќе има мир“, се закани тој.

Неколку часа пред да зборува Зеленски, украински гранати погодија породилиште, пазар и станбени области во Доњецк. Пријавени се десетици повредени, а меѓу загинатите има мајка и нејзиниот 11-годишен син, соопштија претставници на ДНР.

Во извештаите се наведува дека вчера за само еден период од два часа врз градот паднале дури 300 ракети и артилериски гранати, а во нападот биле употребени гранати од 155 милиметри, испорачани од НАТО.

Додека Зеленски вети дека украинското знаме повторно ќе се вее над Доњецк, Луганск и Крим, остануваат големи сомнежи за преостанатите способности на неговата армија. Михаил Подољак, помошник на украинскиот лидер, минатата недела за Би-Би-Си изјави дека Киев губи меѓу 100 и 200 војници дневно, не сметајќи ги ранетите, додека Русија напредува во регионот на Донбас.

И додека украинските војници трошат гранати и ракети на Доњецк, Подољак во понеделникот го молеше Западот за уште 1.000 хаубици од 155 мм, речиси десет пати повеќе од сумата што САД ја испратија досега, како и 300 повеќецевни ракетни системи (ВБР). . Под претпоставка дека Подољак мисли на системите М270 кои САД и Велика Британија веќе и ги донираа на Украина, тој бара нешто помалку од една четвртина од овие системи што постојат низ светот.

„Потребно е само доволно оружје за да се случи тоа“, додаде Зеленски.

„Партнерите го имаат тоа. Во доволни количини. И ние работиме секој ден на политичка волја да се појави ова оружје“.

Зеленски направи неколку предлози за мир од февруари, само за да повика на освојување на Крим и Донбас неколку дена подоцна. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, минатиот месец изјави дека таквите „изјави кои се контрадикторни една со друга“ го прават „невозможно целосно разбирање на намерите на Киев и дали тој е подготвен да преземе трезен пристап и да ја признае вистинската состојба на работите“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…