Објавено на:

Зеленски: Украина не е граница меѓу орки и џуџиња, таа ќе биде членка на ЕУ

t

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, по повод доделувањето на статусот на Украина за кандидат за членство во ЕУ, изјави дека Украина во иднина ќе стане членка на ЕУ и дека тоа сега е фиксирано на официјално ниво.

Зеленски во видео порака го нарече стекнувањето на статусот кандидат за ЕУ ​​„точка од која нема враќање“, соопшти неговата прес-служба.

-Тоа денес е препознаено: Украина не е мост, не е перница меѓу Западот и Русија, не е тампон меѓу Европа и Азија, не е сфера на влијание, не е „сива“ зона, не е транзитна територија. Не е граница меѓу орки и џуџиња. Украина е иден рамноправен партнер на најмалку 27 земји од ЕУ“, изјави претседателот на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешен боксерски шампион и хрватски политичар осуден…

Поранешниот хрватски пратеник од ХДЗ, Дамир Шкаро…

Зголемен бројот на нуклеарни боеви глави подготвени…

Бројот на нуклеарни боеви глави подготвени за…

(Видео) Не излегувајте од дома: Пожар избувна…

Голем пожар денеска изби во фабрика за…

Екс-инженер на Гугл: До 2030 луѓето ќе…

Реј Курцвеил, поранешен инженер на „Гугл“ познат…

Украина го брани целиот демократски свет, да…

Во Украина на удар се демократијата и…