Објавено на:

Зеленски: Украина не е граница меѓу орки и џуџиња, таа ќе биде членка на ЕУ

t

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, по повод доделувањето на статусот на Украина за кандидат за членство во ЕУ, изјави дека Украина во иднина ќе стане членка на ЕУ и дека тоа сега е фиксирано на официјално ниво.

Зеленски во видео порака го нарече стекнувањето на статусот кандидат за ЕУ ​​„точка од која нема враќање“, соопшти неговата прес-служба.

-Тоа денес е препознаено: Украина не е мост, не е перница меѓу Западот и Русија, не е тампон меѓу Европа и Азија, не е сфера на влијание, не е „сива“ зона, не е транзитна територија. Не е граница меѓу орки и џуџиња. Украина е иден рамноправен партнер на најмалку 27 земји од ЕУ“, изјави претседателот на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица: Апасиев и Крмов се приклучија кон…

Левица известува дека двајцата пратеници на оваа…

Социјалдемократи, другарки и другари, време е за…

Пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски разочаран од…

Утрово пожар во скопско училиште – сите…

Утрово во скопската населба Аеродром, поточно во…

Интересен податок: Како заработувале Бајден, Борисов, Обама,…

Минатата година, во февруари, пошироката јавност беше…

ОД ДЕНЕСКА ПИЈАЛАЦИТЕ ПОЕВТИНУВААТ ДО 30%; Паѓаат…

„Гарантираната цена“ која веќе се применува кај…