Објавено на:

Зеленски: Цивилизираниот свет мора да ја запре војната во Украина уште годинава

t

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, ноќеска изјави дека завршувањето на војната во Украина веќе оваа година е заедничка задача на цивилизираниот свет.

Зеленски во редовното ноќно видео обраќање до сонародниците кажа дека сега е многу важно секој што има влијание врз информациите да учествува во информативната работа, пренесе украинската агенција Униан.

Украинскот претседател кажа дека тоа не важи само за новинарите, туку за „сите што можат да ја шират вистината за агресијата“, односно кои можат „да го потсетат светот на украинските мажи и жени кои поминале низ окупацијата, низ загубите“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Цивилизираниот свет мора да ја запре…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, ноќеска изјави дека…

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото…

Според курсната листа на НБРМ, средниот курс…

За многу години: Денеска се празнува Преподобен…

Роден е во Нурсиската област во Италија,…

(Фото) Македонија сака ракомет: Салата полна, „Комити“…

Вардар успеа да го добие дерби натпреварот…

Метео: Облачно време, попладне пороен дожд и…

Времето денеска ќе биде променливо облачно со…