Зеленски шокиран од Израел: Не ни обезбедија оружје, ништо, нула!

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот изјави за француската телевизија дека е „шокиран“ што Израел не испратил оружје за да ѝ помогне на неговата војска да се бори против руските сили. Зеленски тогаш тврдеше дека Западен Ерусалим е под руско влијание.

„Шокиран сум“, рече Зеленски на група новинари од бројни француски медиуми. „Не разбирам. Израел не ни обезбеди ништо, ништо, нула“, продолжи тој. „Разбирам дека тие мора да ја бранат својата земја, но добив информација дека Израел го извезува своето вооружување во други земји.

Зеленски веројатно мислеше на продажбата на Израел на својот ракетен одбранбен систем „Железна купола“ на Кипар, што беше пријавено минатиот месец, но не беше потврдено од израелската влада. Минатата година, извозот на одбрана на Израел изнесуваше рекордни 11,3 милијарди долари, со 41% од неговите клиенти лоцирани во Европа.

И покрај тоа што Израел ја осуди руската воена операција во Украина и ги почитуваше американските санкции кон Москва, тој не воведе свои санкции кон Русија и се воздржа од донирање оружје на Киев. Наместо тоа, Западен Ерусалим испрати заштитна опрема како што се панцири и шлемови, како и хуманитарна помош.

Ова не му се допадна на Зеленски, кој во април изјави дека посакува Украина да стане „голем Израел“, во кој граѓаните се вооружени и подготвени за воена служба во секое време.

„Имаше разговори со лидерите на Израел и тоа не ѝ помогна на Украина“, им рече Зеленски на француските новинари. „Зошто да не ни дадете противвоздушна одбрана? праша тој, тврдејќи дека „може да се забележи влијанието на Русија врз Израел“.

Нема докази дека Москва работела на влијание на израелската политика за вооружување на Украина. Сепак, одржувањето дипломатски контакт со Русија е во интерес на Израел, имајќи предвид дека Русија има воено присуство во Сирија, а израелските авиони често вршат прекугранични воздушни напади таму.

Дополнително, Русија и Израел споделуваат блиски културни врски, имајќи предвид дека околу 15% од населението на Израел е со руско потекло, а Русија е дом на седмото по големина еврејско население во светот. Сепак, Западен Ерусалим и Москва се скараа околу одлуката на Русија да затвори филијала на Еврејската агенција претходно ова лето.

Според „Тајмс оф Израел“, Израел интервенирал за да ги спречи САД да испорачаат ракетни батерии „Железна купола“ на Украина пред почетокот на руската воена операција во февруари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Израелски воени авиони го нападнаа појасот Газа!

Израелски авиони нападнаа неколку воени цели во…

(Видео) Израел успешно го тестира системот Iron…

Израелското Министерство за одбрана и морнарицата објавија…

Зеленски не е задоволен од максималната цена…

Европската унија, Г-7 и Австралија се договорија…

Поранешен советник во ЦИА: Жал ми е,…

Загубите на вооружените сили на Украина и…