Објавено на:

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија за поддршката за членство на Украина во НАТО

t

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на Твитер им изрази благодарност на двете земји од Европа меѓу кои и на Македонија за дадената поддршка за членството во НАТО и осудата за припојувањето украински територии кон Русија.


Тој во објавата поединечно ги наброи претседателите на Македонија, Црна Гора, Естонија, Летонија, Литванија, Полска, Романија, Словачка и Чешка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претрес во домот на украинскиот МВР кој…

Поранешниот министер за внатрешни работи на Украина,…

Киев да не се надева многу: Нема…

Брисел нема да вети дека ќе го…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Абрамович ќе ѝ донира на Украина 2,3…

2,3 милијарди фунти од продажбата на „Челси“…

Зеленски: Украина продолжува да се бори со…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето редовно…