Објавено на:

Зеленски ја попари Германија: Можеби не сакаат да ни испорачаат оружје поради нивното нацистичко минато!

t

Одбивањето на Берлин да го снабдува Киев со оружје може да се должи на внатрешните бариери поради минатото на Германија, изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Ројтерс.

„Во Германија постојат одредени психолошки бариери за снабдување со оружје за Украина, поврзани со нејзиното нацистичко минато“, рече Зеленски.

Тој додаде дека таквите залихи се од витално значење за Украина.

Оваа изјава беше дадена на позадината на тековните барања на Киев за предавање на тенкови на вооружените сили на Украина, што Берлин го одбива.
Блумберг ја објасни позицијата на Германија со постоењето на неискажан договор меѓу западните земји да не испорачуваат ваков вид опрема на Украина. Копретседателот на СПД Ларс Клингбејл подоцна ја потврди оваа информација.


Официјален Берлин, пак, истакна дека Бундесверот се соочува со сериозен недостиг на залихи на оружје. Така, според германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, поради тоа воената помош за Украина оди „на фина линија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија кога вака? Шолц потсети на одговорноста…

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската…

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…