Објавено на:

Зеленски ја предупреди Канада: Исклучително опасно е враќањето на руската турбина!

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, одлуката на Канада да ја врати руската турбина за гасоводот Северен тек 1 во Германија ја оцени како опасна.

Во видео обраќањето, Зеленски потсети дека украинското Министерство за надворешни работи поканило претставник на Канада поради, како што смета, апсолутно неприфатливото исклучување од режимот на санкции против Русија, пренесува „Интерфакс Украина“.

Канада претходно соопшти дека ќе го одобри укинувањето на санкциите за враќање на поправените руски турбини во Германија, бидејќи тие му се потребни на „Гаспром“ за да продолжи да работи гасоводот Северен тек 1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…