Објавено на:

Зеленски ја предупреди Канада: Исклучително опасно е враќањето на руската турбина!

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, одлуката на Канада да ја врати руската турбина за гасоводот Северен тек 1 во Германија ја оцени како опасна.

Во видео обраќањето, Зеленски потсети дека украинското Министерство за надворешни работи поканило претставник на Канада поради, како што смета, апсолутно неприфатливото исклучување од режимот на санкции против Русија, пренесува „Интерфакс Украина“.

Канада претходно соопшти дека ќе го одобри укинувањето на санкциите за враќање на поправените руски турбини во Германија, бидејќи тие му се потребни на „Гаспром“ за да продолжи да работи гасоводот Северен тек 1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков дециден: Враќање на Крим во Украина…

Изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека…

Хрватска ќе обучува украински војници: Резников му…

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников на…

Зеленска: Сите Украинци ќе станат посилни поради…

Првата дама на Украина Олена Зеленска во…

Зеленски: Уништувањето на инфраструктурата нема да нè…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека…

Шолц: Путин веќе не може да победи…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека рускиот…