Објавено на:

Зеленски ќе се задолжува: Ги троши последните пари од буџетот за противракетни системи?

t

На Украина очајно и треба противвоздушно вооружување поради тековната руска офанзива, изјави во саботата претседателот Володимир Зеленски за време на прес-конференција со странските медиуми. Киев опширно ја истражуваше и ја посочи локацијата на вооружувањето во земјите од кои може да се купат такви системи, рече Зеленски.

„Постои антиракетна одбрана што може да се инсталира во земјата. Украина откри каде се наоѓа ширум светот. Детално, до магацините“, рече тој, додавајќи дека Киев е подготвен да купи такви системи од секој што е подготвен да ги снабдува, без оглед на трошоците.

Ние сме подготвени да ги купиме овие системи, подготвени сме да земеме заеми, подготвени сме да ги извлечеме последните пари од нашиот буџет и веднаш да ги дадеме.

Претседателот, исто така, презеде нови удари кон Западот и неговата неподготвеност да воспостави зона на забранети летови над Украина за да се спротивстави на тековната воена офанзива на Русија. Некои политичари на Запад би ја отфрлиле идејата додека бомба не удри во кафулето во кое седат, рече Зеленски.

Додека Киев постојано бараше од сојузот НАТО предводен од САД да воведе зона на забранети летови, блокот ја отфрли, предупредувајќи дека секој обид за нејзино спроведување може да го доведе во директен конфликт со Русија.
Во исто време, Западот ја зголеми испораката на оружје за Украина. Тука спаѓаат лесните противвоздушни системи, имено Стингер МАНПАД од американско производство, како и ракетите „Стрела“ од советски дизајн, кои сè уште се складирани од одредени европски земји.

Русија започна голема офанзива против својот сосед кон крајот на февруари, по седумгодишниот ќор-сокак поради неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск од 2014-15 година, и евентуалното признавање на републиките Донбас во Доњецк и Луганск од страна на Русија. Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да го регулираат статусот на тие региони во рамките на украинската држава и да стават крај на долгогодишниот конфликт на истокот на земјата.

Оттогаш Москва побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја и да вети дека нема да се приклучи на воениот блок НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…