Земја, која со оружје помага друга земја, која е во војна со трета земја, може лесно да стане воена цел на третата земја

t

Професорот Љубомир Цуцуловски на Фејбук објави кратка реакција на денешните изјави на минстерката за одбрана, Славјанка Петровска, поврзани со воената помош испратена во Украина.

– “ДА СЕ ЗНАЕ. Земја, која со оружје помага друга земја, која е во војна со трета земја, може лесно да стане воена цел на третата земја. Барем толку треба да се знае, кога некому се испорачува оружје.”, напиша Цуцуловски на Фејсбук.

Министерката Петровска денес потврди дека Македонија испрати воена помош за Украина, но како што вели таа, од безбедносни причини не се објавува што точно е испратено.

Рускиот претседател Владимир Путин о неколку наврати посочи дека пумпањето со оружје на Украина само ќе го оддолжи конфликтот, а дека ќе има соодветна реакција кон непријателските земји кои ја снабдуваат со оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ашковски разочаран: Заслужувме многу повеќе од двата…

Очекувано не можеше да се сокрие разочарувањето…

И покрај поразот Милевски смета дека сме…

Македонија вечерва го загуби последниот натпреват во…

(Видео) За малку ќе беа “пошљакани”: Тензијата…

Фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија кој вечерва се играше на…

Социјалните мрежи вријат: Едни велат “Таче е…

Македонските фудбалски репрезентативци вечерва беа поразени од…

Македонија со пораз го заврши овогодинешното издание…

Фудбалската репрезентација на Македонија со пораз го заврши овогодинешното…