Објавено на:

Земјите од ЕУ постигнаа целосна согласност за кандидатскиот статус на Украина

t

Земјите од ЕУ постигнаа целосен консензус за доделувањето на кандидатски статус на Украина.

Ова го изјави делегатот на француското Министерство за надворешни работи за европски прашања, Клеман Бон.


Европската комисија во петокот даде препорака Украина и Молдавија да добијат статус на кандидати за членство во Европската унија, а одлуката за тоа лидерите на ЕУ ќе ја донесат на 23 и 24 јуни.

„Разговаравме за подготовката на самитот на ЕУ на 23 и 24 јуни, кој ќе биде посветен на Украина и доделувањето кандидатски статус за ЕУ. Разговаравме за тоа денеска и се покажа дека постои голем консензус, дури би рекол – целосен, да се постигне напредок по ова прашање“, рече Бон.

Извор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Во ЕУ ќе се зајакнат македонскиот идентитет…

Министерката за европски прашања на Република Финска…

Пахор: Се решава судбината на Западен Балкан,…

Претседателот на Словенија Борут Пахор изјави дека…