Објавено на:

Земјотрес во Иран

t

– Најмалку едно лице загина, а повеќе од 30 се повредени откако земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во јужната иранска провинција Хормозган.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 22 километри, североисточно од островот Киш во провинцијата Хормозган.

Островот Киш се наоѓа во Персиски Залив, на 1.025 километри јужно од Техеран.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иран: Способни сме да направиме атомска бомба…

Иран има техничка способност да произведе атомска…

Иранските власти уапсија Швеѓанец обвинет за шпионажа

Иранското Министерство за разузнавање во саботата соопшти…

Макрон го предупреди Иран: Направете јасен избор!

Макрон му порача на Иран да направи…

Белгија и Иран ќе си разменуваат затвореници

Белгиските пратеници доцна синоќа дадоа „зелено светло“…

Шефот на Пентагон го советува Иран: Лоша…

Шефот на Пентагон Лојд Остин рече дека…