Земјотрес ја стресе и Бугарија

t

Според податоците на Националниот сеизмолошки центар при НИГГГ-БАС, земјотрес со јачина од 3,0 степени според Рихтер е регистриран синоќа во подрачјето на градот Садово, Пловдивско во Бугарија, соопшти Геофизичкиот институт на БАН.

Земјотресот се случил во 00:54 часот по бугарско време бил со епицентар на 140 километри од Софија и засега нема информации за материјална штета или повредени лица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…