Објавено на:

Земјотрес ја стресе и Романија

t

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди источна Романија, соопшти романскиот национален институт за истражување на развојот на физиката на Земјата.


„На 30 јули 2023 година во 20:06 часот (се совпаѓа со московско време) во сеизмичката зона Вранчеа, округот Вранчеа, на длабочина од 123,1 км, се случи земјотрес со средна јачина со јачина од 4,1 степени“, објавија на веб-страницата на Институтот.

Округот Вранчеа се наоѓа на свиокот на Средниот Карпати и е најсеизмички во Романија. Во 1977 година имаше земјотрес со јачина од 8 степени во епицентарот и околу 7,5 во Букурешт, при што загинаа околу 1,5 илјади луѓе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Земјотрес утрово е регистриран во Македонија. Според…

(Фото) Страшно невреме во Бугарија и Романија,…

Две лица загинаа во невремето во Бугарија…

Силен земјотрес ја погоди Романија

Земјотрес со јачина од 4.7 степени попладнево…

Германија распоредува борбени авиони во Романија

Германија од крајот на ноември ќе распореди…

Земјотрес во Албанија, почувствуван и на македонска…

Земјотрес со интензитет од 4,2 степени според…