Објавено на:

Зетот е кртот: Џаред го издал Трамп во ФБИ за тајните документи во Флорида

t

Мери Трамп, психолог и внука на Доналд Трамп, се сомнева дека Џаред Кушнер бил „кртот“ кој го известил ФБИ за доверливите документи во Мар-а-Лаго, а тој наводно им кажал точно каде да ги бараат.

Претресот, кој беше одобрен од државниот обвинител Мерик Гарланд, беше спроведен во понеделникот, а целта беше да се одземат строго доверливи документи кои поранешниот американски претседател ги чувал во споменатата резиденција на Флорида.

Во интервјуто за шоуто „Дин Обеидала“, Мери Трамп беше прашана кој би можел да биде информатор, а таа одговори: „Тешко е да се избере, но се сомневам дека Кушнер, сопругот на најстарата ќерка на Трамп, Иванка“.

Инаку, Иванка и Џаред беа високи советници во Белата куќа во администрацијата на Трамп.

– Мислам дека треба многу внимателно да размислиме зошто Џаред доби две милијарди долари и зошто молчеше со месеци. Треба да се запрашаме кој од инволвираните би морал да го пријави Доналд за да се извлече од неволјата или барем да ја ублажи неволјата во која се наоѓа. Мене ми звучи како некој во позицијата на Џаред. Не велам дека е Џаред, но би можел да биде некој друг – изјавила Мери Трамп, а пренесува Newsweek.

Со ова, таа очигледно мислеше на инвестицијата од 2 милијарди долари што Кушнер ја обезбеди од Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија шест месеци по завршувањето на мандатот на неговиот таст во Белата куќа. Имено, и поранешниот адвокат на Доналд Трамп, Мајкл Коен, изјави дека доушникот можел да биде едно од децата на поранешниот претседател или неговиот зет.

– Дефинитивно беше член на потесниот круг на Трамп. Не би бил изненаден ако дознам дека тоа е Џаред или едно од децата на Доналд – изјави Коен во четвртокот.

Други шпекулираа дека поранешниот шеф на кабинетот на Трамп, Марк Медоус, можеби му дал информации на ФБИ.

Веста дека поранешниот американски претседател незаконски однел доверливи документи во Мар-а-Лаго, протече во јавноста на почетокот на февруари. Националната управа за архиви и евиденција (NARA) потврди дека бара 15 кутии со документи. Трамп тогаш тврдеше дека тоа е грешка бидејќи, како што рече, „неговиот персонал набрзина го пресели од Белата куќа“.

Иако кутиите беа вратени на НАРА, се сомневаше дека поранешниот претседател сепак чувал дел од тајните материјали на својот имот. Федералните истражители почнаа да го интервјуираат персоналот на Трамп за да утврдат што е одземено од Белата куќа. Сè резултираше со покана доставена до Трамп на крајот на мај, во која се бара да достави одредени документи. Не го направил тоа, па ФБИ и Министерството за правда решиле да го пребараат имотот на поранешниот претседател.

Трамп коментираше сè со зборовите дека „рацијата беше дел од измама и лов на вештерки“.

– Соработував со властите во врска со предавањето. Како прво, сѐ е декласифицирано. Второ, ништо не требало да одземат. Можеа да ги имаат документите кога сакаат без да играат политика и да упаднат во Мар-а-Лаго – објави во петокот Трамп на својата социјална мрежа Truth Social.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По реакцијата на Пенушлиски делото „Галичник“ симнато…

На барање на познатиот македонски сликар Илија…

Загриженост во НАТО: Ѕверот сака да ја…

НАТО вети дека ќе им помогне на…

Косово испраќа војници на Фолкландските Острови

Собранието на Косово ја усвои одлуката за…

Брука: Наместо да спроведува ред, полицаец се…

Полицаец физички нападнал друг полицаец во објект…

Умираме како нација: Негативен природен прираст во…

Во третото тримесечје од 2022 година, во…