Зечевиќ од Липково: Ние ги отфрламе национализмот и шовинизмот, тоа ја слабее земјата од внатре

t

Вредностите и политиките на СДСМ за меѓусебно почитување, помагање и толеранција се обединувачки елементи за јакнење на внатрешната кохезија и плодна почва за заедничко општествено сплотување околу клучното прашање – европската иднина на државата, порача попладнето од Липково генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ.

-Социјалдемократските принципи и вредности се преточени во нашите политики, на кои се темелат основите на заедничкото живеење и интеграциските процеси. Ние ги отфрламе поделбите, национализмот и шовинизмот затоа што тоа ја слабее земјата од внатре, води до загрозувањето на демократскиот развој и нејзината иднина. Сега е време политиката на внатрешна интеграција да ги обедини граѓаните и прогресивните политички чинители за исполнување на уште една стратешка цел – европска интеграција. Да си подадеме рака еден на друг, за сплотување на сите човечки потенцијали, наместо делење по сите национални шевови – да изградиме заеднички столбови. Конечно да се сплотиме како општество околу клучното прашање за иднината на државата. Обединето општество може да нè однесе напред. Да живееме подобро и да се интегрираме со државотворните европски народи со нашата специфичност, посебност и национална гордост, рече Зечевиќ.

Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ денеска ги продолжува интензивните теренски активности, на средби и работни состаноци ширум републиката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владеачко-политички консензус за милијарда евра од Клинички…

Ќе добие ли некогаш Македонија нов Клинички…

Мециновиќ: СДС и ДПМНЕ се заедно во…

Портпаролот на Левица, Амар Мециновиќ ја коментира…

Каевски: СДСМ успешно менаџира со енергетската криза

Преку одговорен пристап, со навремени и ефикасни…

СДСМ се фалат: За една година отворени…

Мерките и политиките, што ги креира Владата…