Зијадин Села со дрска порака: Апасиев и Ахмети се врвот на комунизмот, заедно да отпеат песна за Енвер Хоџа – Му порачувам на Апасиев да запише курс по албански

t

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зиадин Села, коментирајќи ја употребата на албанскиот јазик во полициските униформи, посака оваа уредба да ја нема судбината на законот за употреба на албанскиот јазик.


„Посакувам оваа уредба да ја нема судбината на законот, бидејќи ако се земе предвид законот, максималниот рок за негова примена е 2019 година, законот е донесен во 2018 година во март.

Има два рока, првите 6 месеци требаше да значат замена на сите табели кои се предвидени со законот за двојазичност, а вториот рок од една година беше целосно спроведување на законот, дури и во полициски униформи, но и во секоја институција. , документи, итн итн.

Ова не е спроведено, навистина некој треба да одговара за тригодишното доцнење. Се подразбира дека прстот секогаш е вперен кон оние кои донесоа 15-годишно доцнење во носењето на законот, кои се на власт 20 години. Затоа велам оваа уредба да не ја има судбината на законот“, изјави Зиадин Села.

Во меѓувреме, коментирајќи го ставот на лидерот на Левица, Димитар Апасиев за двојазичноста во полициските униформи, Села рече дека Апасиев заедно со Ахмети се врвот на комунизмот и заедно нека ја испеат песната „Енвер Хоџа е тунгјета“.

„Ова е дополнителниот ПР-елемент на ДУИ за Апасиев и Апасиев за ДУИ. Не знам дали сте забележале во парламентот со колкава симпатија и галење си викаат Раул, Кастро и сите овие работи.

Во секој случај, Апасиев добро знае што направиле, му посакувам да си ги прошири видиците и образование и култура е да знаеш странски јазици, албанскиот е туѓ за Апасиев, но не треба да биде јазик на омраза. Му предлагам да започне курс за албански јазик, и заедно со албанскиот, неколку предавања во двојка, и заедно со Али Ахмети нека ја отпеат песната на Енвер Хоџа и нека се поздрават дека и двајцата се врвот на комунизмот, Раула“. – вели Села.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зошто Мицкоски ги брани избрканите од „Комуналец“,…

Отстранувањето на речиси 40 лица од платниот…

Селата ќе останат празни, градовите пренаселени –…

Во ноември 2021 година се издадени 406…

Спроведовте бејрутизација на Македонија, ние сме полупротекторат…

„Воведовте башибозук демократија, ние станавме косовски полупротекторат,…

Aпacиев – каков кpaј: Министрите на Д…

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев на Твитер…

(Видео) Урнебесно – Села честиташе Велигден за…

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села,…