Зорана Михајловиќ: Не сум сигурна дека новата влада ќе биде проевропска но сигурно ќе биде просрпска!

t

Српската министерка за енергетика и рударство во заминување, Зорана Михајловиќ, која нема да биде дел од новата Влада на Србија, изјави дека не е сигурна дека новата влада е проевропска, но дека е сигурна дека е просрпска.

„Верувам дека Србија припаѓа на Западна Европа, а не на Исток. Не сум сигурен дека новата влада е проевропска, но сигурен сум дека е просрпска. Сигурен сум дека во наредниот период ќе се занимаваат со позицијата на Србија во сегашните околности“, изјави Михајловиќ.

Рекла дека до сега не и било лесно и дека не се согласува да биде пион.

„Ви благодариме што дојдовте на оваа конференција денес. Причината поради која ги замолив медиумите да дојдат денеска е пред се моето воспитување. Секој пат кога бев назначен за министер, имав конференција за да објаснам што сакам да направам. Би сакал да им се заблагодарам на медиумите, на моите колеги, пред се за нивната стручност, одлична работа и енергија. Работевме да ја вратиме енергијата на местото каде што навистина припаѓа. Без разлика на сите наши напори, некаде ми се чини дека Путин ја врати енергијата во центарот на настаните“, рече Михајловиќ на прес-конференцијата.

Таа му се заблагодари на претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

„Ова е човекот кој ме покани на СНС во 2010 година. Ова е човекот со кој таа седеше секогаш кога се договаравме да бидам министер во претходните влади. Ова е човекот со кој таа вчера седела и се договориле да не бидам министер во идната влада. Патем, сите тие приказни за нашиот разговор не се вистинити. Имавме приватен разговор и не сакам да го пренесувам. Мислам дека нема да му биде лесно, но мислам и дека ќе има една главоболка помалку. Затоа, тој повеќе нема да има ниту еден поинаков тон од власта што ја имаше до сега“, рече таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Опасно е да имаш сосед како…

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека „опасно…

Србите од регионот, меѓу кои и пратеникот…

Србите од Хрватска, БиХ и Република Српска,…

Вучиќ: Србија не сака да влезе во…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска истакна…

Кремљ го правда или го кара Вучиќ?…

Русија целосно го разбира притисокот што Западот…

Вучиќ: Никогаш нема да преговарам за да…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во српското…