Објавено на:

Зукерберг тргна по комунизмот: Вработените ќе ги вика „Мета другари“

t

Шефот на Мета, Марк Цукерберг, им кажа на вработените дека добиле ново име – „ Metamates “, откако компанијата минатата година се ребрендираше од Фејсбук во Мета.

Марк Цукерберг наводно најавил промена на виртуелниот состанок со вработените одржан во вторникот, по што објавил на Фејсбук каде го спомнал и терминот.

„Meta, Metamates, Me значи да се биде добар менаџер на нашата компанија и мисија. Станува збор за чувството на одговорност што го имаме за нашиот заеднички успех и еден кон друг како дел од тимот. Станува збор за грижа за нашата компанија и еден за друг“, напиша Цукерберг.

Вработените во Фејсбук порано се нарекуваа Фејсбукери.

Извршниот директор на Мета, Ендрју Босворт, кој треба да стане главен директор за технологија на компанијата (CTO) оваа година, во објава на Твитер рече дека терминот „ Metamates “ е измислен од американскиот научник и научник Даглас Хофстадер, откако еден од вработените во Мета му испратил е-пошта со барање за идеи по промената на името на компанијата.

Босворт откри и дека новото мото на Мета, Metamates, Me е упатување на поморска фраза дека Инстаграм веќе некое време се користи од Ship, Friends, Self.

На гореспоменатиот виртуелен состанок со вработените во вторникот, Цукерберг дополнително откри дека мотото на Фејсбук „Движете се брзо“ ќе се смени во „Движете се брзо заедно“, додека „Бидете смели“ ќе стане „изградете прекрасни работи“ и „биди отворен“ ќе стане „во живо“. „Во иднината“.

„News Feed“ на Фејсбук ќе се преименува само во „Feed“, а портпаролот на компанијата изјави за MarketWatch дека промената „подобро ќе ја одрази разновидна содржина што луѓето ја гледаат на нивните Feeds“.

Facebook Inc., која е сопственик на Фејсбук и Инстаграм, услугата за пораки WhatsApp и компанијата за виртуелна реалност Oculus, го промени своето име во Meta Inc. во октомври 2021 година, откако компанијата доживеа голем број негативни односи со јавноста поради неколку контроверзии, вклучително и ракувањето на Фејсбук со податоците на корисниците во скандалот со Кембриџ Аналитика. Компанијата оттогаш го префрли својот фокус од својата социјална мрежа Фејсбук на својот виртуелен свет во развој, кој го нарекоа Метаверс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Партиски ботови” го злоупотребувале Фејсбук профилот на…

Приватниот профил на претседателката на Државната комисија…

По две години забрана, Трамп се враќа…

Компанијата на Марк Закерберг, „Мета“, во чија сопственост…

Зукерберг го “следи” Маск: Мета отпушта илјадници…

Компанијата „Мета платформс“ од денеска почнува со…

Прилепчанец доби кривична пријава за објава на…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.С.(44)…

Битолчанец заработи кривична пријава поради објава на…

СВР Тетово поднесе кривична пријава против К.С.(52)…