Иванов: Не знам зошто јавноста го испрашува Ковачевски за постапките на Џафери

t

Новинарот Зоран Иванов смета дека не му е јасно зошто неговите колеги го прашуваат премиерот Димитар Ковачевски да ја коментира снимката со претседателот на Собранието, Талат Џафери.

-Тоа е работа на пратениците и јавноста. Тие две власти се одвоени. Не научивме дека Владата не доминира врз Собранието. Некоректно е сепак тоа однесување, нема оправдување. Колку и да е некој нервозен и да не одат работите, не може така да се реагира. Треба да се најде начин да се сочуваат нервите. Не е за простување. Ако има некое прекршување службениците, има некои механизми општеството, има некоја агенција за службеници, нека си го пријават прекршителот. Институциите да си ги завршат работите. Треба да ги повикаат тие луѓе да ти прашат дали се повредени, рече Иванов во емисијата „Само вистина“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Средба на Џафери со претседателката на италијанскиот…

Соработката меѓу Италија и С. Македонија на…

Ковачевски: Денеска го одбележуваме Денот на Охридското…

Денеска го одбележуваме Денот на Охридското Езеро…

Ковачевски: Финансискиот систем успешно се справи со…

Претседателот на Владата на Република С. Македонија…

Мицкоски до Ковачевски: Достоинството или го имаш,…

Достоинство или го имаш или воопшто го…

Каракамишева: Ако ова не е страшно за…

Целата јавност со горчина ја критикува реакцијата…