Објавено на:

,,Иднината на регионот Запорожје може да биде само една – во рамките на Русија”

t

Членот на главниот Совет на воено-граѓанската администрација на регионот Запорожје, Владимир Рогов, порача дека враќањето на регионот под контрола на Украина е исклучено.

Рогов додаде дека за такво нешто нема потреба ниту да се преговара со режимот во Киев и дека иднината на регионот може да биде само како дел од Русија.


Иднината на регионот Запорожје може да биде само една – во рамките на Русија. Не ни требаат сиви зони, не ни треба Запорожка Народна Република. Сакаме да бидеме дел од Руската Федерација, како што сме биле отсекогаш стотици години. Ние отсекогаш сме биле напреден дел од Руската империја. Населението во таа област е целосно руско по менталитет, па ќе бидат потребни само неколку месеци за целосно прилагодување. Се повеќе луѓе активно се залагаат за приближување со Русија – објасни Рогов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската амбасадорка се закани: Ќе ја затвориме…

Руската амбасадорка во Бугарија Елеонора Митрофанова испрати…

(Видео) Русија е виновна за сите проблеми…

Американскиот претседател Бајден „откри“ кој е главниот…

,,Третата светска војна е веќе почната”

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, изјави…

Володин му одговори на Столтенберг: Во случај…

Володин му одговори на Столтенберг... Велејќи дека…

Русија ќе ги исполни обврските околу извоз…

Русија е подготвена да ги исполни своите…