Објавено на:

ИД ја презеде одговорноста за вчерашниот смртоносен напад во Сирија

t

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во северна Сирија, во кој вчера загинаа 13 лица, а три беа повредени, соопшти денеска оваа група.

Нападот врз цивилен автобус се случи во провинцијата Рака, која претходно беше под контрола на Исламската држава.


Групата соопшти дека нивните борци го нападнале автобусот со автоматски пушки.

Сириската армија претходно соопшти дека меѓу жртвите има и 11 војници.

Исламска држава прогласи „калифат“ (форма на владеење) што покрива делови од Ирак и Сирија, а главен град беше Рака.

Тие беа поразени во 2019 година, но нивните борци сè уште вршат терористички напади во оваа област.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ИД ја презеде одговорноста за вчерашниот смртоносен…

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот…

Честито ново Косово: Сирија ги признава народните…

Сирија ги признава ДНР и ЛНР, изјави…

Каков удар за Западот: Сирија е подготвена…

Сирија е подготвена да ја признае независноста…

ПОЧНУВА НОВАТА ВОЈНА? Турските вооружени сили зазедоа…

Турските вооружени сили зазедоа борбена позиција за…

Сирија ги прекина летовите поради израелски воздушен…

Сирија ги прекина сите летови до меѓународниот…