Објавено на:

ИД ја презеде одговорноста за вчерашниот смртоносен напад во Сирија

t

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во северна Сирија, во кој вчера загинаа 13 лица, а три беа повредени, соопшти денеска оваа група.

Нападот врз цивилен автобус се случи во провинцијата Рака, која претходно беше под контрола на Исламската држава.

Групата соопшти дека нивните борци го нападнале автобусот со автоматски пушки.

Сириската армија претходно соопшти дека меѓу жртвите има и 11 војници.

Исламска држава прогласи „калифат“ (форма на владеење) што покрива делови од Ирак и Сирија, а главен град беше Рака.

Тие беа поразени во 2019 година, но нивните борци сè уште вршат терористички напади во оваа област.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ердоган: САД треба да ги напуштат регионите…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Соединетите Американски…

Турција очекува Русија и Иран да ја…

Турција очекува Русија и Иран да ја…

Секој ден нов конфликт: Сирија го обвини…

Сирија денеска го обвини Израел дека извршил…

Американците убија екстремистички лидер во Сирија

Лидер на екстремистичката група поврзана со Ал…

ИД ја презеде одговорноста за вчерашниот смртоносен…

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот…