Изгоре куќа во Скопје

t

Куќа на ул. „1737“ во близина на Адвокатската улица во Скопје изгоре во пожар што избувнал ноќеска. Во Пожарна бил пријавен во 3.20 часот и интервенирале 13 пожарникари со шест возила.

Командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје, Звонко Томевски, за МИА изјави дека пожарот зафатил површина од околу 350 квадратни метри и дека бил во фаза на распламтување низ целиот објект кога пожарникарите дошле да го гасат.


Почнат е од подрумските простории, проширен е на приземје и на катот, рече Томевски, додавајќи дека е изгаснат и во моментов се расчистува локацијата, а бидејќи се работи за стар објект, изграден од дрво, на терен е сè уште противпожарна екипа.

Сопствениците на опожарената куќа ја имаат издадено под кирија и во неа работат печатница и адвокатски канцеларии. Тие беа на местото на пожарот и се сомневаат дека е подметнат зашто во септември изгорела и соседната куќа, како што велат – исто така во недела.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Хорор во Тексас: При престрелка во…

Пукање во основно училиште во Тексас, јавува…

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Деканот на Богословскиот факултет: Благословот на СПЦ…

Аплаузот во Соборниот храм покажува што очекувале…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

Шефицата на Европската централна банка: Криптовалутите не…

Шефицата на Европската централна банка: Криптовалутите не…