Објавено на:

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен ден од референдумите во Украина

t

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР за три дена беше над 76 отсто, а во регионот Херсон и Запорожје – повеќе од 48 отсто, изјави Александар Холодов, заменик-претседател на Комисијата за безбедност и соработка со ПВК, член на Руската граѓанска комора.


„Во ЛНР излезноста е 76,09 отсто, во ДНР од денеска за три дена излезноста е 77,12 отсто. Запорожје заостанува – има 51,55 отсто. А во Херсон регионот, 50 отсто.“, рече тој на брифинг со новинарите за работата на Центарот за јавна ситуација на Канцеларијата на рускиот претседател за следење на референдумите во регионите ДНР, ЛНР, Запорожје и Херсон.

Подоцна, шефот на изборната комисија на регионот Херсон, Марина Захарова, веќе појасни дека, земајќи ја предвид излезноста на странските избирачки места, гласот може да се смета за валиден, бидејќи вкупната излезност го надмина потребниот праг од 50 проценти.

Референдумот за приклучување кон Русија започна во петокот во Народната република Доњецк и Луганск, како и во регионите Херсон и Запорожје. Гласањето ќе продолжи до 27 септември.


Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија ќе ја поддржи одлуката што ќе ја донесат жителите на регионите Донбас, Запорожје и Херсон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

Русија забрани увоз на јаболка од Македонија

„Росселхознадзор“ од 1 декември воведува привремени ограничувања…

Русија забрани извоз на хеликоптери и беспилотни…

Русија го забрани извозот на беспилотни летала…

НАТО во Букурешт ја потврди поддршката за…

Министрите за надворешни работи на земјите членки…